| 2024. április. 20. | 5 perc olvasás

Amiről Fertőrákos szobrai mesélnek

Egy-egy településen járva többnyire hajlamosak vagyunk előbb észrevenni szép épületeket, mint szobrokat – talán terjedelmesebb méretüknél fogva vonják előbb magunkra tekintetünket. Azután a történelmi épületek homlokzatán, egy-egy falfülkében szemünkbe ötlenek a szépen faragott, nem egyszer színezett szobrok (a középkorban még nem különült el a szobrászat az építészettől: a szobrok a gótika idején még az épületek díszítőelemei voltak). Vagy éppen egy ház előtt emelkedő oszlopról tekint ránk egy történelmi, bibliai vagy éppen legendabeli személyiség. Egy adott település életének, történelmének eseményeiről képesek pontos információt adni ezek a szobrok, bárhol is helyezkedjenek el: ha tudjuk, mikor állították, és kit ábrázolnak, már azt is le lehet vezetni, mi történhetett abban az időben a helység életében.

A Fertő-tájon Fertőrákos büszkélkedhet a legrégibb fennmaradt kő emlékoszloppal. A Szent Donát-oszlop, avagy Donatus kereszt a Rákos-patakon túl, a meredek Kovács-hegyen tör a magasba, és vigyázza fentről a környéket. Amikor állították, még messziről látszott, hiszen 1643-ban ezen környéken még nem voltak házak, csak egészen fel az erdőig gondosan művelt szőlők nyújtózkodtak. A föld termékenységét is jelképező, a vetést, terményt óvó „Villáműző” Szent Donáthoz a szőlőskertek védelméért fohászkodtak heves nyári zivatarok és jégverés idején a gazdák. További érdekesség, hogy, mint kimagasló műtárgyat, az oszlopot feltüntették az 1782–es első katonai felmérés térképén is.

Kép forrása: kozterkep.hu/mapublic

A Közép-Európa szerte oly népszerű Nepomuki Szent Jánosnak két szobra is van Fertőrákoson, mindkettő a 18. század első harmadából való és különlegesség számba megy a maga nemében. A szent szobrával általában vizek közelében találkozhatunk, hiszen elsősorban a folyók, hidak, hajósok, vízimolnárok, halászok védőszentjeként és a gyónási titok mártírjaként tartják számon (a Moldvába fojtották).

Kép forrása: fertorakos.hu

Az egyik rákosi szobor a vízimalomtól a patak felé vezető utat strázsálja a volt uradalmi magtár kapujától jobbra eső falfülkében. A feszületet tartó festett szobor lábánál egy beteg fekszik, vagyis itt a szentet a betegek pártfogójaként ábrázolják. Az alatta elhelyezett kőtábla Szent János Titkos jelenésének több idézetét és az 1731-es évszámot viseli. Így az alkotás a szentté avatást követően csupán három évvel készült feltehetően a győri püspök megrendelésére, abban a korban meglepő gyorsasággal reagálva az eseményre. A felirat szerint a szent oltalmazó hatalma alá ispotályt, azaz kórházat helyeztek – ebből arra lehet következtetni, hogy a patak parti épület akkoriban nem magtárként szolgált, hanem betegeket gyógyítottak benne.

Kép forrása: fertorakosikirandulas.hu

A szent másik rákosi szobra a templom oldalán, a temetőkertben áll: előtte tartották május 16-tól a 8 napon át tartó Szent János litániákat, ami után a hívek a szent ereklyével áldást kaptak. Annyian érkeztek erre az alkalomra, hogy még a Fő utcán is hosszan kígyózott a tömeg.

A középkor, újkor folyamán nem volt település, amelyet időről időre ne sújtott volna járvány – ezt gyakran vándorkereskedők, katonák, vagy zarándokok hozták magukkal távoli vidékről. Erre a tényre emlékeztet Szent Sebestyén szobra, aki a 14 segítőszent egyike. Hozzá, mint közbenjáróhoz oltalomért folyamodtak az emberek, vagy éppen a felgyógyulásért, túlélésért hálából állítottak neki fogadalmi emléket. A testébe fúródó nyílvessző a hirtelen betegség jelképe. Alakja jobbára a falvak határában több helyen megtalálható a Fertő-vidékén. Eredetileg Fertőrákoson is ilyen pozícióban helyezkedett el a művészileg értékes későbarokk szobor, ám idővel a Fő utca kiépült, hosszabb lett, így került mára házak közé.

Kép forrása: kozterkep.hu/mapublic

Ugyan nem kifejezetten szobor, de érdekes és a településtörténetről szintén sokat eláruló kőfaragvány a pellengér, mely hazánk egyetlen köztéren megmaradt 17. századi szégyenoszlopa és egyben a helység kiváltságos helyzetének jelképe. Fertőrákos Győr török megszállása idején a 16-17. században egymás után három püspöknek is székhelye volt és fontosságát hangsúlyozandó, megkapta az önálló bíráskodás jogát. Ekkor új börtönt építtettek a piactéren a föld alá rejtve, fölébe pedig tornyot helyeztek, ami nem volt más, mint a most is álló pellengér.

Kép forrása: funiq.hu

A török kiűzésére Szentháromság-szobor hívja fel figyelmet -, ma a Fő utcán áll, de korábban az akkor város státuszú Fertőrákos kapuja előtt emelkedett. Bécs 1683-as sikertelen török ostroma után az ellenfél kiűzéséért hálából valóságos mozgalom indult a környéken hálából Szentháromság ábrázolások faragására. 

Fertőrákos szívében áll egy modern faszobor is, amely nem másnak, mint a falu híres-hírhedt szülöttének Frigyes lovagnak, avagy Friedrich von Chreuzpeck-nek állít emléket. Német nevében a Chreuzpeck szó Fertőrákos egyik régi helységneve és az 1829. évi bécsi történeti évkönyv, valamint egy 1949-ben megjelent művelődéstörténeti munka szerint itt született Nagy Lajos király bátor vitéze, Toldi Miklós kortársa, a 14. századi lovagvilág egyik legkalandosabb alakja. A lovagi tornák korabeli megéneklője, Peter Suchenwirt osztrák költő foglalta írásba a változatos életű bajnok tetteit.

Kép forrása: fertorakos.hu

Frigyes lovag 1290 körül született, és 16 éves korában már fegyveresen vonult hadba Albrecht német király és osztrák herceg oldalán. Ennek halála után, 1311-ben Szép Frigyes és Ottó hercegeket kísérte el bajorföldi és itáliai hadjárataikra. 1309-21-ig Bajorországban vitézkedett; Mühldorfnál súlyos lándzsaszúrás éri és fogságban nehezen épült fel. 1326-ig az itáliai csataterek állandó szereplője volt– sebeket oszt, sebeket kap -, de 1328-ban már a franciaországi Tours-ban vívja ki lovagi párviadalait, 1331-ben pedig már az osztrák-morva határvidéken, Nikolsburgnál szerzett újabb sebhelyet a többihez. Ezután hamarosan a rákosi világvándor – kora íratlan szabályait követve – hosszú rabságából szabadulva a Szent-földre zarándokolt. Meglátogatta a Sínai-hegyen emelkedő Szent Katalin-kolostort, majd Kairóba vezetett útja. Pályafutása következő állomásai a teljesség igénye nélkül Ciprus, Bizánc, a krími Tatárország, aztán orosz földön keresztül Lengyelország voltak. Innen Skandinávián át Skócia és Angliába vezetett útja, majd csaknem ötesztendős távollét után visszatért szülőföldjére és megpihent a Fertő-tó partján. Ám az élet pezsgéséhez, csaták izgalmához szokott bajnok nehezen viselte a tétlen nyugalmat: 1351-ben ismét magára öltötte sok csatát látott mellvértjét, lóra pattant, és meg sem állt Nagy Lajos király táboráig. Frigyes lovag rettegett szablyája a rákövetkező években ott csillogott számos harcban a király oldalán.

Friedrich von Chreuzpeck, három világrész vándora, százada lovagvilágának jellegzetes és egyben különleges alakja 1360-ban halt meg 70 évesen. A maga idejében ez már-már matuzsálemi kornak számított, főleg annak ismeretében, hogy mennyi csatában vett részt és hány sebesülésből gyógyult fel. Teste az Ágoston-rendi barátok Bécs melletti, badeni templomának kriptájában jutott a jól megérdemelt örök nyugalomhoz.

Források:

fertorakos.hu

kozterkep.hu

Szakrális emlékeink. A Fertő-táj világörökség út menti szobrai. „Civilek a Fertő-tájért” Egyesület, 2010.

Borítókép forrása: fertorakos.hu

Legnépszerűbb cikkek