Sopronban október 22-én, hétfőn a SOTEX kultúrházban hívták össze a Diákparlamentet, ahol az egyetemisták megfogalmazták követeléseiket. Néhány józanul gondolkodó, már 1945. előtt is itt tanító professzor lebeszélt bizonyos fegyveres hallgatói csoportokat, és kihangsúlyozta, hogy itt bizony inkább munkás kezekre lesz szükség;nagyon hamar igazuk is lett – emlékeztetett dr. ifj. Sarkady Sándor, tudományos kutató.
- 1956. október 28-án a határőrséggel megegyezve kinyitjuk a nyugati kapukat, határátkelőket. A soproni határon tonna szám özönlik be a vérplazma, gyógyszer, kötszer, a Soproni Egyetem pedig egy hatalmas logisztikai központtá válik. A hallgatók éjjel-nappal dolgoznak a forradalom sikeréért, ha kell almát, banánt, déli gyümölcsöt kísérnek fel a fővárosba. Fogadják a svájci kamionokat, amik tele vannak csokoládéval, és olyan élelmiszerekkel amiket magyar gyerekek nem is láttak ebben a hazában. Mellette pedig október 28-án, a kora reggeli óráktól a soproni Mefesz ifjúsága felállítja a bizottságokat – idézte fel a tudományos kutató.
- Van olyan bizottság ami kirohant az üzemekhez, hogy a munkásságot a forradalom központjába állítsák. A soproni egyetemistáknak köszönhető, hogy feláll az ideiglenes Nemzeti Tanács Takács Endre vezetésével. A soproni egyetemisták felosztják egymás között a feladatokat, fogadják a tévéseket, operatőröket, rádiós riportereket.
A BBC Charles Wheeler és Mikes György vezetésével, hangos kamerával érkezik Sopronba. A ránk maradt anyagokban látszik, amikor egy kedves diáklány válaszol, Charles Wheeler kérdésére és elmondja, hogy a várost az egyetemisták irányítják és vér nélkül zajlott a forradalom.
A Várkerületen készültek a további snittek, interjúrészletek, ott van a ledöntött szovjet emlékmű, ami Sopron esetében a munkásság a rendőrséggel közösen döntött le. Természetesen, mint minden egyetemista az országban, a soproni hallgatók is felfegyverkeznek, október 30-án Acsád és Pápa térségéből, a Magyar Néphadsereg pecsétes irataival kapnak három teherautónyi kézifegyvert. Ezekkel persze nem sokat lehetett védekezni a világ akkori legerősebb hatalma ellen.
"Négy napig ez az ország úgy érezte, hogy valóban szabad és független. November 1-jén Nagy Imre kihirdette Magyarország semlegességét. Negyedikén azonban egy olyan irtózatos erő támadja meg csak Budapestet, ami másfélszerese a második világháborúban alkalmazott szovjet nehézfegyvereknek, tankoknak.
A hallgatók elhatározták, hogy megvédik a soproni beszögellést azért, mert reménykedtek a nyugati segítségben, hogy jönnek a kéksisakosok, és ők föltartják a soproni zsákban a túlerőt. A hármas védelmi vonal azonban semmivé vált és megkezdődött a menekülés. November 4-től számítva, a BBC adataiból tudjuk, hogy csak egyetlen napon 5200 menekülő lépte át Sopronnál a határt, a hallgatók segítségével.
Örökre legyünk büszkék a soproni egyetemistákra, a soproni ideiglenes forradalmi nemzeti tanácsra, Takáts Endrére, Peéry Rezsőre, az egyetemisták részéről Bujdosó Alpárra, Molnár Gézára, és Grátzer Miklósra. Emlékezzünk arra, hogy 1100 egyetemista abban a két hétben megcselekedte, amit megkövetelt a haza."