Ki gyűjthet adatot?
Bárki, aki rendelkezik egy Google fiókkal (ez kell az azonosításhoz és hitelesítéshez), egy okostelefonnal, kellően biztos fajismerettel (azon fajok tekintetében, amiről adatot gyűjt) és tenni szeretne valamit a természeti értékeink megőrzéséért.
Milyen adatokat várnak?
Elsősorban a védett és inváziós fajok előfordulási adatainak gyűjtése a cél, de az adatgyűjtőben bármilyen faj rögzíthető. Az általános adatgyűjtés mellett vannak/lesznek kiemelt, speciális adatgyűjtések is, amikor célzottan keresnek egy-egy fajt vagy csoportot. Ezekről külön értesítik a regisztrált adatgyűjtőket.
Minden megfigyelés fontos! A gyakori fajokról (pl. mókus, fekete rigó, fürge gyík stb.) is szükség van adatokra.
Hogy lehet megfigyelési adatokat gyűjteni?
Az adatgyűjtés jelenleg okostelefonnal (nincs extra igény, a legolcsóbb készülékekkel is működik) és egy erre a célra kifejlesztett alkalmazással történik. Egy-egy adat felvétele kb. 10 másodpercet igényel. A gyűjtés során az alábbi információkat kell rögzíteni:
Hol?
Mikor?
Mit látott a feltöltő?
Hogyan gyűjtötte az adatot (látta, hallotta, hálóval stb.)
Mennyit látott?
Megjegyzés
Fénykép a megfigyelt élőlényről vagy a lelőhelyről
Fejlesztés alatt áll egy saját adatgyűjtő szoftver, ami sokkal több lehetőséget biztosít (pl. térképi megjelenítés, tracklog rögzítése stb.), de ezt csak az év második felében lehet majd tesztelni.
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2Fae%2Fab%2Fgreat-egret-3591327-1920_dzyk.jpg)
Forrás Internet
Hazaérkezés után van még teendő?
A gyűjtött adatokat fel kell szinkronizálni egy szerverre. Ezután érdemes a webes felületre bejelentkezni, ahol megtekinthetőek és szükség esetén javíthatók a terepen rögzített adatok.
Mi lesz az adatokkal?
A saját adatok exportálhatók egy csv file-ba, így rendezetten, egységes szerkezetben lehet tovább használni.
Az önkéntesek által gyűjtött adatok bekerülnek a nemzeti park központi adatbázisába. Az adatokat szakértők ellenőrzik és validálják. Ha esetleg kérdésük van, akkor e-mailen megkeresik a feltöltőt.
Az ellenőrzött és elfogadott adatokat a természetvédelmi kezelések tervezése, jelentések készítése és a hatósági munka során használják fel a szakemberek. Az adataidat soha nem értékesítik harmadik félnek, de szükség esetén átadják a hatóságoknak (pl. természetvédelmi hatóság, erdészeti hatóság, rendőrség). Időnként a gyűjtött adatokból elemző publikációk készülnek, ilyen esetben a felhasznált adatok gyűjtői a cikkben feltüntetésre kerülnek.
Honnan kérhet segítséget aki elakadt?
A legegyszerűbben a Facebookon. Itt az adminisztrátorokkal, különböző csoportok szakértőivel (ők tudnak a határozásban segíteni, ha valaki bizonytalan), illetve a többi adatgyűjtővel lehet kapcsolatot tartani és beszélgetni.
A zárt facebook csoport neve: FHNPI közösségi adatgyűjtés
Regisztráció
Aki szeretne önkéntes adatgyűjtő lenni, az írjon e-mailt az onkentes.fhnpi@gmail.com címre. A levélben írja meg a nevét, az e-mail címét (lehetőség szerint Google fiók), merrefelé gyűjtene adatot és milyen fajok/csoportok érdeklik. Az adatgyűjtők közé a Google fiókkal tudják felvenni és a későbbiekben ezzel a fiókkal tud bejelentkezni.
Borítókép: Nyári lúd Forrás: Internet