| 1 perc olvasás

Akadálymentes természeti élményt mindenkinek!

2024. november 12-én Fertődön tartották az Ausztria – Magyarország VI-A Interreg Programban megvalósuló „Barrierfree Nature Experience in the Pannonian protected areas (BaNEX) - Akadálymentes természeti élmény Nyugat-Pannónia védett területein" című projekt ünnepélyes nyitórendezvényét.

Az osztrák-magyar határtérség védett területeinek 2008-ban létrejött PaNaNet hálózata több mint másfél évtizedes sikeres munkáját egy speciális természetbemutatási részterületen folytatja. A Wirtschaftsagentur Burgenland GmbH a BaNEx projektben vezető partnerként Burgenland hat natúrparkját és a Fertő-tó – Fertőzug Nemzeti Parkot képviseli. Magyar részről a Fertő–Hanság, a Balaton-felvidéki és az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság, valamint a Pisztráng Kör Egyesület működik együtt.

A hálózat 2021-ben lezárt utolsó projektjében már egy kiemelt témakörré, horizontális céllá vált a természeti élményekhez való hozzáférés társadalmi kiszélesítése. A hálózati partnerekkel elért eredményekre építve az akadálymentes infrastruktúrát, a gyógypedagógusok és környezeti nevelők közötti együttműködést és tudásmegosztást, valamint a térségi szállásadókkal és vendéglátókkal való együttműködést kívánják magasabb szintre emelni, az európai védett területek akadálymentes mintatérségei közé felzárkózni. A BaNEx projekt kiemelt célja a fogyatékkal élők (elsősorban gyermekek és fiatalok) számára akadálymentes hozzáférés biztosítása a természethez, és a védett területeken zajló környezeti nevelési programokba való bevonásuk.

Sopron és a Fertő térségéből két soproni EGYMI (Kozmutza és Doborjáni Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézetek), mint örökös ökoiskolák, a kezdetektől együttműködnek a természetvédelmi szervezetekkel, s a gyógypedagógusok a környezeti nevelőkkel közösen dolgozzák ki a fogyatékkal élő, SNI-diákok számára a természetbemutatási programokat.

Legnépszerűbb cikkek