A rangsor készítői szerint a hidak utilitárius építmények, azaz haszonelvűek, hiszen egy hídhoz mindenki hozzáférhet. Azonban csak azért, mert funkiconálisak, nem kell közönségesnek lenniük. Erre ékes példa a most következő gyűjtemény, melyben mind a 20 híd alkalmas arra, hogy átérjünk a folyó vagy éppen szakadék másik oldalára, de emellett a tervezők formailag egyedülállót alkottak.
20. The Twist - A csavar (Jevnaker, Norvégia)
A Bjarke Ingel’s Group (BIG) volt a kivitelezője ennek az építménynek, mely három funkciót tölt be: múzeum, híd és műalkotás egyben. 2019-ben adták át.
19. Tower híd (London, Anglia)
Manapság a londoni ikonikus Tower Bridge híres turisztikai látványosság. Az 1894-ben megnyitott híd lehetővé teszi az autók és a gyalogosok számára a Temzén való átkelést, miközben a folyami forgalom is zavartalanul működik, hiszen a híd közepe 86 fokos szögben felnyitható.
18. High híd (Amszterdam, Hollandia)
2001-ben adták át, másnéven Piton hídként is ismeretes. Amszterdam kedves, csatornákon átívelő hídjai mellett sok a modern, haladó konstrukciójú híd is, amilyen ez a piros kígyószerű építmény is.
17. Khaju híd (Isfahan, Irán)
Az 1650-ben épült Isfahan Khaju-híd, Iránban. A szerkezet 133 méter hosszú, 12 méter széles és 23 ívet tartalmaz. Fontos találkozóhely, nappal és este is impozáns.
16. Brooklyn Híd (New York City, U.S.A)
1883-ban fejezték be építését a rengeteg történetet magának tudó hídnak. Naponta körülbelül 150 ezer jármű halad át rajta, és rengeteg turista fotózkodik a gyaloghíd részén.
15. Károly híd (Prága, Csehország)
A Károly hidat 1402-ben adták át, rendkívül hosszú idő alatt készült el, 45 évig építették. Teljesen kőből épült, a híd csaknem 1700 méter hosszú, és mindkét oldalán tucatnyi szobor díszíti. Ez a prágai szabadtéri kulturális élet egyik központja, ahol szinte mindig találhatunk vásárokat, kiállításokat.
14. Millau viadukt (Creissels, Franciaország)
A dél-franciaországi híd a Tarn folyó völgyét hidalja át, és 2004-től mai napig a világ legmagasabb közúti hídjaként jegyzik. A régió az átadása után fellendült. Sir Norman Foster építész és Michel Virlogeux építészmérnök nevéhez fűződik.
13. Juscelino Kubitschek híd (Brazíliaváros, Brazília)
A Juscelino Kubitschek-hidatt (más néven JK-híd) Alexandre Chan építész és Mário Vila Verde építészmérnök tervezte. Amikor 2002-ben befejezték, a híd összköltsége megközelítőleg 57 millió dollár volt.
12. The Helix híd, Szingapúr
Szingapúr elképesztően modern és gazdag városában modern építészeti drágakőként tündököl a The Helix, melyet 2010-ben fejeztek be.
11. Puente de la Mujer híd (Buenos Aires, Argentína)
Buenos Aires üzleti negyedében található a csupán 170 méter hosszú gyaloghíd. Santiago Calatrava, az építész egy tangózó pár szinesztéziáját látja a formavilágban.
10. Golden Gate híd (San Francisco, U.S.A.)
A világ legismertebb építményei közé tartozik a Golden Gate-híd, melynek építése 1937-ben fejeződött be. Az építész Irving Morrow az Art Deco szellemében tervezte meg. Az Amerikai Építőmérnökök Társasága a modern világ egyik csodájának választotta.
9. Széchenyi Lánchíd (Budapest, Magyarország)
A lista számunkra legfontosabb résztvevője a Lánchíd. A brit születésű mérnök, William Tierney Clark tervezte és építését Széchenyi István, a legnagyobb magyar kedzeményezte. A Lánchíd 1849-ben nyílt meg és a Duna folyó fölött húzódik. Lábait nyelv nélküli kőoroszlánok őrzik. Az első állandó híd a teljes magyarországi Duna-szakaszon.
8. Sheikh Zayed híd (Abu Dhabi, Egyesült Arab Emirátusok)
A Zaha Hadid által tervezett Abu Dhabi Sheikh Zayed hídja 2010-ben készült el, összesen 300 millió dollárért.
7. Manhattan híd (New York City, U.S.A.)
1912-ben készült el, Leon Moisseiff tervezte. Manapság ingázók százezrei használják a hidat, autóval, metróval, kerékpárral vagy gyalog.
6. Zubizuri híd (Bilbao, Spanyolország)
A Zubizuri gyaloghidat 1997-ben építették. A legendás Santiago Calatrava építész tervezte.
5. Rialto híd (Velence, Olaszország)
A velencei Rialto-híd, amelyet a 16. században építettek, a legrégebbi híd, amely továbbra is a Grand Canal felett áll.
4. Nescio híd (Amsterdam,Hollandia)
Számos építészeti díjat gyűjtött be a Nescio híd, mely 750 méter hosszú. A londoni székhelyű WilkinsonEyre tervezte, 2006-ban készült el.
3. Seri Wawasan híd (Putrajaya, Malajzia)
2003-es építésű, aszimmetrikus, futurisztikus maláj híd, melynek legmagasabb pontja 168 méteres, egy Kuala Lumpur-i székhelyű cég, a PJSI Consultants tervezte.
2. Henderson Waves híd (Singapore)
Szingapúr legmagasabb hídja 36 méter magas Az amerikai székhelyű RSP Architects cég által tervezett Henderson Waves híd összeköti a Faber-hegyi parkot és a Telok Blangah Hill parkot.
1. Constitution híd (Velence, Olaszország)
A 2008-ban elkészült Velencei Alkotmányhíd egy ikonikus mérföldkő, amely egy hihetetlen építészettel teli városban helyezkedik el. A Santiago Calatrava által tervezett szerkezet ugyanolyan gyönyörű, ha felülről nézzük, mintha alulról (konkáv, bordázott forma).
Borítókép: internet