| 2024. szeptember. 27. | 1 perc olvasás

A páneurópai pikniknek állít emléket az Áttörés című könyv

Matthew Longo Áttörés című könyvét mutatták be a Városháza Nagytermében pénteken. Az eseményen részt vett Matthew Longo, a kötet szerzője, valamint Nagy László, a Páneurópai Piknik’89 Alapítvány titkára és Bauer Bence, a Magyar-Német Intézet igazgatója. A könyv a Rubicon Intézet gondozásában jelent meg.

A könyvbemutatón köszöntőt mondott dr. Farkas Ciprián, Sopron polgármestere. A városvezető kiemelte:

Sopron nagyon gazdag történelmi hagyatékkal bír, gazdag kultúránk és történelmi múltunk is roppant színes. Ha csak a XX. századot nézzük, akkor is volt két nagy pillanata a soproniaknak, az egyik az volt, amikor 1921-ben ki akartak minket szakítani a nemzet testéből, és ezt nem hagytuk. Egy világra szóló csoda volt, hogy meg tudtunk küzdeni a saját sorsunkért. A másik pedig 1989. augusztus 19-én jött el, amikor rab népként utat adtunk egy másik rab népnek a szabadságban. A határáttörési piknik az Európai Unió egyesítéséhez és Németország újraegyesítéséhez vezetett el, és újra elhozta a szabadság érzését Európába. És ehhez mi, soproniak aktívan hozzájárultunk. Az Áttörés című könyv ennek állít emléket.
 
Fotó: Griechisch Tamás

35 éve már, hogy Magyarország rést ütött a vasfüggönyön. 1989 augusztusában lelkes debreceni és soproni civilek elhatározták, hogy páneurópai pikniket rendeznek Magyarország és Ausztria határán.

Nem mindennapi eseményről volt szó, hiszen addig szigorúan őrzött, tiltott zónában került rá sor. Keletnémet „turisták” ezrei lepték el a környéket, és félelemmel vegyes reményekkel várták a pillanatot, hogy átléphessék a határt, és megnyíljon előttük a szabad világ. 

A civil kezdeményezést hamarosan állami elhatározás követte: 1989. szeptember 10-től az NDK-s menekültek előtt már hivatalosan is felnyíltak a sorompók Hegyeshalomnál. Ezeket a világpolitikát is alapjaiban befolyásoló történéseket ismerhetjük meg Matthew Longo könyvéből. A Hollandiában tanító professzor hatalmas kutatómunkával tárta fel az izgalmas eseménysor apró mozzanatait, s keletnémet, valamint magyar sorsokon keresztül mutatja be a határbontás és határnyitás jelentőségét.

A kötet 2024 júniusában elnyerte a brit Orwell-díjat.

Kattintson egy képre a galériánk megtekintéséhez!

Legnépszerűbb cikkek