Barcza Attila országgyűlési képviselő kérdésünkre hangsúlyozta: augusztus 19-én, a Páneurópai Piknik eseményei, a határáttörés nagyban hozzájárult Németország újraegyesítéséhez és a Szovjetunió, a kommunista világrend összeomlásához. Ennek a jelentősége óriási, amire a mai napon német és osztrák barátainkkal közösen emlékeztünk. Most is történelmi időket élünk, most is sok veszély fenyeget bennünket, Magyarországot és az Európai Uniót, amire meg kell találnunk a megoldásokat.
Dr. Farkas Ciprián polgármester ünnepi beszédében kiemelte: vannak olyan események, amelyek csak az idő előrehaladtával válnak igazán értékessé, és vannak, melyek történelmi súlya már abban a pillanatban világosan látszik. A Páneurópai Piknik ez utóbbihoz tartozik.
- Hamar világossá vált, hogy a Páneurópai Piknik és a határáttörés sorsfordító esemény nemcsak a magyarok és a németek, de Európa valamennyi polgára számára is. Ez volt az a nap, amikor Magyarország kiütötte az első téglát a berlini falból – tette hozzá.
- A béke, a szabadság, a függetlenség pedig most a szomszéd országban zajló háborús események is mutatják, hogy nagy kincs. Ezeket az értékeket nemcsak kivívni volt nehéz, de legalább olyan fontos feladat megőrizni és továbbadni a következő generációknak – mondta dr. Farkas Ciprián.
Beszédet mondott még Julia Gross, Németország magyarországi nagykövete és Patricia Lips, Németország parlamentjének CDU/CSU frakcióvezető-helyettese, aki a SopronMédiának arról szólt, hogy Németország annak a kötelességének tesz eleget, és hozzá teszi a maga részét ahhoz, hogy a Páneurópai Piknik emléke fennmaradjon, fontos azonban a fiatalok szerepe, hiszen rajtuk keresztül él majd tovább ez a történelmi esemény.
Az ünnepségen részt vett dr. Simon István alpolgármester és dr. Csiszár Szabolcs alpolgármester, dr. Magas László, a Páneurópai Piknik ’89 Alapítvány elnöke, a Konrad-Adenauer Stiftung vezetősége, valamint jelen voltak környékbeli polgármesterek, önkormányzati képviselők és kortanúk is.