A hőség hatására kitágulnak az erek, fokozott igénybevételnek van kitéve a szív és a keringési rendszer. A párolgás és izzadás miatt megnövekszik a folyadékvesztés, közben értékes ásványi sók távoznak a szervezetből. A kánikula az idegrendszer működésére is negatívan hat, gyakoribbá válnak a koncentrációs problémák és az alvászavarok.
A tartós hőterhelés több betegcsoportra nézve is veszélyes lehet – hívta fel a figyelmet dr. Hati Krisztina, a Soproni Gyógyközpont Kardiológiai – Belgyógyászati Osztályának osztályvezető főorvosa.
A hőmérséklet hirtelen emelkedése különösen a szív- és érrendszeri betegek szervezetét terheli meg, a kritikus szívbetegségekben szenvedőknél akár súlyos, életveszélyes állapotok is kialakulhatnak. A hőség hatására csökken a vérnyomás, továbbá elektrolit zavarok, folyadékeltérések is felléphetnek, amik szívritmus problémákat és agyi keringési zavarokat okozhatnak. A folyadékvesztés miatt nő a vér sűrűsége, agyi és koszorúér trombózisok is bekövetkezhetnek.
Cukorbetegeknél a gyakori bőr- és érbeidegzési zavarok miatt romlik a hőleadási képesség, ezért ők szintén jobban ki vannak téve a hőhullámok káros hatásainak. A dehidratáció pedig a vércukorszint ingadozását okozhatja.
Az idősekre, a neurológiai és pszichiátriai betegekre, a demenciában szenvedőkre is különösen oda kell figyelnünk, akik a veszélyérzet hiánya vagy a memóriaproblémák miatt nem tudnak magukról kellően gondoskodni. Társadalmi és emberi felelősségünk, hogy naponta ellenőrizzük a környezetünkben élő idősek vagy demensek egészségi állapotát, figyeljünk a megfelelő folyadékbevitelükre, öltözködésükre, gyógyszerszedésükre.
Az elhízott betegekre is veszélyt jelent a tartós hőség. A zsírtöbblet ugyanis megnehezíti a szervezet számára a hő elosztását és leadását. Mivel relatív testfelszínük alacsonyabb, mint egy normál testsúlyú embernek, ezért kevésbé tudnak párologtatni és hamarabb felmelegszenek – ismertette a veszélyeztetett betegségcsoportokat a szakember, majd kitért arra is, hogy tartós hőhullám esetén mely gyógyszerek szedése igényel különös körültekintést.
– tanácsolta dr. Hati Krisztina.
A test természetes hűtését szolgáló izzadás fokozott folyadék- és ásványi anyag vesztéssel jár. Ilyenkor kiemelten fontos a megfelelő folyadékpótlás. Ennek hiányában kialakulhatnak izomgörcsök, zavart tudatállapot és akár eszméletvesztés is előfordulhat.
Nagy melegben a szervezet folyadékigénye másfélszeresére is emelkedhet. Ügyelni kell az izzadással távozó ásványi anyagok, sók pótlására is. Erre kiválóan alkalmas az ásványvíz és a nem túl zsíros, illetve fehérjében szegény sós levesek fogyasztása.
Borítókép forrása: hirado.hu