A járványügyi helyzet alakulása és a legfrissebb veszélyhelyzeti rendelkezések lassan lehetővé teszik a vendéglátóhelyek teraszainak és kerthelyiségeinek megnyitását, amelyek reggel 5 óra és este fél 10 között fogadhatják vendégeiket. Eközben azonban nem szabad megfeledkezni arról, hogy a koronavírus továbbra is fertőz, bárhol, bármikor újra felbukkanhat, ezért a járvány elleni védekezésre továbbra is kiemelt figyelmet kell fordítani!
- A védelmi intézkedések betartásáról az üzemeltető köteles gondoskodni. A fogyasztók érdekében különösen fontos, hogy az ételkészítés csak a kifogástalan állapotú és állagú létesítményekben, valamint a megfelelő tudású, egészségi állapotú és oktatással a speciális helyzetre is felkészített személyzettel rendelkező üzletekben induljon újra. A Nébih friss tájékoztatója azzal a céllal készült el, hogy ehhez a legfontosabb kívánalmakat egy csokorba szedje.
- Elengedhetetlenül fontos, hogy még a nyitás előtt sort kerítsenek az üzemi és vendégforgalmi helyiségekre, valamint a berendezési és felszerelési tárgyakra egyaránt kiterjedő alapos fertőtlenítőszeres nagytakarításra, továbbá az üzemi és fogyasztói edények fertőtlenítőszeres átmosására. Nem maradhat el a raktárkészlet tüzetes átvizsgálása, szükség szerint selejtezése sem, melynek visszapótlásáról ugyancsak gondoskodni kell.
A teraszok működésére vonatkozó ajánlások:
- asztalok, székek, etetőpultok „szellős” elhelyezése (1,5–2 méteres védőtávolság),
- fogyasztói edények védelme, asztali ízesítők védelme (egy adagos, csomagolt kiszerelés javasolt),
- fertőtleníthető étlapok,
- fertőtlenítőszeres tisztítás minden vendég után (asztal, székek, etetőpult, étkezési hely környéke),
- biztonságos, zárt hulladékgyűjtés megszervezése,
- járványügyi előírásokat betartó személyzet,
- kézfertőtlenítési lehetőség a vendégek részére is.
- Az egyszerre étkezők létszámához viszonyítva csökkentsék a kihelyezett fogyasztói edények, eszközök számát, illetve kerülendő az előre terítés is.
- Fokozottan ügyelni kell az asztalokon elhelyezett „közhasználatú” eszközök (például só- és borsszóró, ecetes üvegek stb.) tisztán tartására, fertőtlenítésére.
- Átmenetileg célszerűbb kis, egyéni – lehetőleg előre csomagolt – adagok biztosításával kiváltani a használatukat.
Közös használatú helyiségekre (illemhely) vonatkozó ajánlások:
- A vendégek használhatják az épületen belüli szociális helyiséget, de a WC-k száma alapján korlátozni szükséges az egyszerre, egy időben a helyiségben tartózkodók számát, úgy, hogy a 1,5 méter távolság biztosítható legyen.
- A vendégek részére a szociális helyiségében vírusölő hatású kézfertőtlenítő szert kell kihelyezni, valamint biztosítani kell a rendszeres fertőtlenítőszeres takarítást és a helyiségek rendszeres szellőztetését.
- Azokban az épületekben, ahol mesterséges és természetes szellőztetésre is lehetőség van, javasoljuk, hogy az ablakokon keresztül is szellőztessenek minél gyakrabban a járvány időszaka alatt.
- Azokban az épületekben, ahol csak mesterséges szellőztetésre van lehetőség, növelni kell a bejuttatott friss levegő mennyiségét.
A további elvárásokat és ajánlásokat tartalmazó hatósági tájékoztatót itt olvashatják.
Borítókép; pixabay