| 2017. június. 6. | 2 perc olvasás

A magyar nyugdíjrendszer hosszútávon biztonságos, stabil és kiszámítható

A sikeres gazdaságélénkítés következtében a gazdasági mutatók folyamatos javulása mellett a munkanélküliség jelenleg Magyarországon az egyik legalacsonyabb európai szinten, ezzel is összefügg, hogy a családtámogatás, a nyugdíjak reálértékének megtartása is csaknem egyedülálló Európában - mondta Firtl Mátyás, Sopron és környéke országgyűlési képviselő mai felszólalásában Az igazságos és méltányos nyugdíjrendszer kialakításához szükséges intézkedésekről címmel meghirdetett politikai vitanapon.

- Egyértelmű, hogy a Fidesz-KDNP kormánya volt az egyetlen az utóbbi 15 év kormányai között, amely ígéretéhez híven megóvta a nyugdíjak vásárlóértékét, a nyugdíjak infláció mértékének megfelelő folyamatos növelésével. Így a hazai makrogazdasági folyamatok alakulásának a nyugdíjasok is kedvezményezettjei, mert, a kormány 2010-ben tett ígérete szerint, évről évre megvédi a nyugdíjak reálértékét, megőrzi azok vásárlóerejét, úgy hogy a mindenkori nyugdíjemelés mértékét az adott évre tervezett inflációhoz igazítja. 2018-ban pedig, szintén az infláció mértékével megegyező nyugdíjemelést valósít meg a kormány (2018-ban az ideinél nagyobb, 3%-os lesz a nyugdíjemelés). Továbbá a gazdasági növekedés függvényében külön kormányzati intézkedésekre is sor kerülhet - tette hozzá a képviselő.

Az elmúlt évek bebizonyították, hogy az Orbán-kormány kiáll az idősek mellett, és, meggyőződésünk, hogy nyugdíjasaink a magyar társadalom életében nem csak eddigi munkájuk által, de a jelenben is elhivatottsággal rendelkező értékes tagjai a közösségnek.

Firtl Mátyás kifejtette: A nyugdíjasok életét megkönnyítő intézkedések között közvetlen és közvetett intézkedések hosszú sorából, amennyiben azt tételesen alapos elemzés alá vetjük, úgy azt egyértelműen láthatjuk, hogy azok a nyugdíjas-társadalomnak aligha van olyan rétege, amelyet valamilyen formában/intézkedésben ne érintene valamely pozitív irányú intézkedés, előrelépés.

Így, a közvetlen intézkedések között, címszavakban felsorolva: a már említett Nők 40 Program mellett, a Btk. módosítás az idősek fokozottabb védelmére, a szociális szolgáltatások területén hozott intézkedések (idősotthoni ellátás, szociális étkeztetés, Házi-, és jelzőrendszeres házi segítségnyújtás, házi gondozás, időskori ellátások), az Erzsébet program, amely eddig összesen több mint 210 ezer nyugdíjasnak nyújtott üdülési, pihenési lehetőséget.

Aztán folytathatjuk a közvetlen intézkedések sorát az Idősek Tanácsa, mint a kormány tanácsadó testülete létrehozásával, az aktív időskor – szövetkezeti foglalkoztatási forma törvényjavaslatával, amelynek zárószavazására várhatóan a június 12-ei héten kerülhet sor.

A nyugdíjasok életkörülményeit jobbá tevő közvetett intézkedések között a rezsicsökkentés, az élelmiszerek áfa tartamának csökkentése gyógyszerár-támogatás, a családtámogatási rendszer, a várólisták kérdése, a szűrőprogramok, Munkahelyvédelmi Akció, a munkaerő piacra jutás segítése, a rehabilitációs kártya, a közlekedési kedvezmények, a kulturális kedvezmények.  Az Otthon Melege Program keretében a családok és a nyugdíjasok külön is érintettek.

Legnépszerűbb cikkek