A trükkös csalók, akiket a rájuk jellemző elkövetési mód miatt a rendőrségi szakzsargonban „unokázós csalóknak” hívnak, gyakran idős áldozatuk közeli hozzátartozójának kiadva magukat, vagy - állításuk szerint - annak megbízásából telefonálnak. Egy ilyen telefonhívással akár több millió forintos kárt is okozhatnak. Tipikus eset, amikor Ausztriában balesetet szenvedett unokaként kérnek azonnali pénzsegélyt a jószívű nagymamától. Az elmúlt időszakban pedig több esetben is egy állítólagos ügyvéd kérte az óvadék összegét a bűncselekménybe keveredett rokon szabadlábra helyezéséhez. Az elkövetők időről időre egy kicsit változtatnak az elkövetés módszerén, de sohasem hagyják abba a próbálkozást, ezért is nagyon fontos, hogy idős hozzátartozóink figyelmét minél többször felhívjuk az őket fenyegető veszélyekre.
Az őrnagy az alábbi tanácsokat adta:
- Amennyiben valaki rokonának, unokájának adja ki magát, és valamilyen ürüggyel sürgősen pénzt kér, szakítsa meg a vonalat!
- Gyanús hívás esetén hívja vissza azt a személyt, akire a telefonáló hivatkozik!
- Idegennek semmilyen körülmények között se adjon át pénzt!
- Amikor egyedül tartózkodik otthon, ne engedjen be idegent a lakásába!
- A szolgáltatók a túlfizetést nem hozzák házhoz!
- Ne higgyen annak, aki azzal az ürüggyel csenget be, hogy nyereményt hozott!
- Ne bízzon meg ismeretlenben, még akkor sem, ha kedvesnek és jó modorúnak tűnik!
- Alkalmi munkával ne bízzon meg idegeneket (pl. favágás, hóseprés, kerti munkák)!
- Ügyeljen arra, hogyha környezetében idegenek vannak vagy gyanús személyeket észlel, ne beszéljen arról, hogy egyedül él!
- Abban az esetben, ha megtörtént a baj, minél előbb hívja a 112-es segélyhívószámot!