A keltáktól a Jerevánig – nagy sikerű előadás várta az érdeklődőket a Jereván-lakótelepen
A keltáktól a Jerevánig – mindennapi örökségünk címmel izgalmas előadás várta a történelem iránt érdeklődőket a Jereván-lakótelepi Szent Imre Plébánián szerda délután. Dr. Mrenka Attila, a Soproni Múzeum vezető régésze a városrész kelta múltjáról mesélt a nagyszámú érdeklődő előtt.
Izgalmas történelmi múltutazás várta a Szent Imre Plébánia aulájában az érdeklődőket. A teltházas előadáson dr. Mrenka Attila, a Soproni Múzeum vezető régésze a mai Jereván lakótelep helyén egykoron létező kelta kori településről tartott vetítettképes előadást. Az előző évek Jereván-városrész ismereti sétái is nagy népszerűségnek örvendtek, amelyeket Taschner Tamás idegenvezető vezetett. A településrészt bemutató ingyenes rendezvénysorozat kezdeményezője Tóth Éva, a Jereván lakótelep Településrészi Önkormányzatának elnöke, önkormányzati képviselő.
A Jereván-lakótelep rendkívül értékes múlttal rendelkezik. Az előző években több alkalommal is szerveztünk városrész ismereti sétákat, amelyek rendkívül népszerűek és sikeresek voltak. Sopron szép és rangos Múzeumnegyede építészetileg is egyedülálló, történelmi emlékei, amelyek Sopront mutatják be, ismeretanyagként, értékként felbecsülhetetlenek a számunkra. Ezen felül a múzeumi szakemberek tudása és felkészültsége kiváló, ezért is öröm számunkra, hogy dr. Mrenka Attila, a Soproni Múzeum vezető régésze tart előadást a Jereván-lakótelep kelta múltjáról, mely a városrész ismereti sétákon már gyakran szóba került.
– mondta el kérdésünkre Tóth Éva, a Jereván lakótelep Településrészi Önkormányzatának elnöke.
Ki gondolta volna, hogy ha valaki a Teleki Pál utcára rákanyarodik, egy olyan városrészbe érkezik, ahol már 3000 éve is város állt. Az előadáson az is kiderült, hogy az egykori kelta település és a Jereván-lakótelep beépítése között párhuzam is vonható.
Magyarországon a Jereván-lakótelep alatt található az első olyan kelta kori lelőhely, melyet a szakemberek nagyrészt feltártak és megfigyeléseket végeztek. Külön érdekesség, hogy a kelták parcellákat és utcarendszereket is létrehoztak a Jerevánon 2500 évvel ezelőtt
– tudtuk meg dr. Mrenka Attilától, a Soproni Múzeum vezető régészétől.
Az időutazáson Magas Ádám önkormányzati képviselő is részt vett. Az előadó azt javasolta hallgatóságának, hogy keressék fel az említett helyszíneket, így folytatva a történelmi kalandozást.