A Magyar Olimpiai Bizottság honlapja felidézi, hogy Benedek 1927-ben Tiszafüreden született, katonacsaládban, hiszen édesapja hivatásos katona volt. Ő maga később a soproni katonai középiskola diákja volt, bátyjával, Ferenccel hadiapródnak tanultak. A második világháború alatt a frontra is kivezényelték őket, ahol – Dániában – hadifogságba estek, majd onnan tértek vissza Magyarországra. A katonai neveltetésnek köszönhették, hogy megismerkedtek az öttusával.
A háború után a Csepeli MTK-ban vívott és a Budapesti Honvédban öttusázott. Utóbbi sportágban 1948-tól a válogatott tagja volt 1957-ig. Versenyzőként két olimpián vett részt.
A legenda szerint az erről szóló híradás indította el Balczó Andrást az öttusa felé.
A melbourne-i ötkarikás játékokra is esélyesként utazott, ám 1956-ban családos emberként és hazafiként is rányomta bélyegét a teljesítményére az itthoni helyzet. Egyéniben hatodik, csapatban negyedik lett. Az olimpiai kiutazás közben beválasztották az olimpiai csapat forradalmi bizottságába.
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2F2025%2520m%25C3%25A1rcius%2F03.24.%2520rend%25C5%2591r%25C3%25B6k%2FF___O19520725002-1980x2048.jpg)
Benedek Gábort, az 1956-ban nyíltan vállalt véleménye miatt, később politikailag megbízhatatlannak bélyegezték, elvették kitüntetéseit és a versenyzéstől is eltiltották. Volt időszak, amikor szikvízgyártóként dolgozott, holott Kereskedelmi Főiskolát végezett, és a Csepel Vas- és Fémművekben könyvelőként tevékenykedett. Később filmgyári kaszkadőrként dolgozott, amikor pedig szűkös anyagi helyzetbe került, világbajnoki címéért kapott Higany nevű lovát is el kellett adnia.
Aktív élsportolói évei után elvégezte a Testnevelési Főiskolát, majd edzőként is letette névjegyét, hiszen a Honvédban az 1960-as évek kiválóságai közül Móna István, Török Ferenc, Török Ottó és Plank Gábor szakmai munkáját irányította.
Lánya betegsége miatt 1969-ben családjával Németországba utazott, ott telepedett le, ma is a Bonn melletti St. Augustinban él, kettős állampolgár. Németországban többedmagával öttusaközpontot szervezett, később vívómesterként ment nyugdíjba a kilencvenes évek első felében. Ha teheti, évente hazalátogat, és örömmel vesz részt a MOB vagy a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubjának rendezvényein. Felesége a gyermekgyógyász dr. Heim Pál unokája.
Benedek a francia kerékpáros, Charles Coste (101), a finn északi síző Heikki Hasu (98) és az örmény labdarúgó Nikita Simonyan (98) után a világ negyedik legidősebb élő olimpiai bajnoka.
Borítókép: MTI/Földi Imre