| 2024. szeptember. 3. | 2 perc olvasás

330 fényvisszaverő prizma 4 útszakaszon a vadbalesetek megelőzéséért

330 db vadriasztó prizmát helyeztek el a szakemberek a Tanulmányi Erdőgazdaság, a Sopron Tájegységi Vadászszövetség és a környéken működő vadásztársaságok összefogásában. Ez a projekt a közlekedésben résztvevők biztonságát szolgálja, illetve védi az értékes vadállományt is – hangzott el a témában tartott sajtótájékoztatón. A közel 1 millió forintból megvalósult fejlesztés részeként jelenleg négy útszakaszon található vadriasztó prizma, ahol a felszerelésüket követő egy hónapban nem történt vadbaleset.

Az ország több pontján is használnak már vadriasztó prizmákat és az eddigi tapasztalatok alapján kevesebb vadhoz köthető baleset történt ezeken a területeken. Ez adta az alapötletet, hogy a térségben is szükség lenne hasonló kezdeményezésre. A sajtótájékoztatón a város részéről jelen volt dr. Farkas Ciprián polgármester és dr. Simon István alpolgármester is.

fotó: Rombai Péter
A közúti közlekedés biztonságának fokozása egy olyan munka, amely soha nem ér véget, soha nem lehetünk vele készek és elégedettek. Ezen a területen mindig lesz tennivaló. Nagyon örülünk és támogatjuk ezt az összefogást

- mondta Sopron polgármestere.

A kék színű prizma segítségével a vadveszélyből adódó balesetek előzhetők meg. Ezt már régóta számos baleseti statisztika igazolja. A mikroprizmás fényvisszaverő fólia a jármű lámpájának beeső fényét az útszegélytől számítva 1,5 fokos szögben veri vissza, így egy folyamatos „fénysorompó” keletkezik. A vad a kék színű fényt élénk figyelmeztetésként veszi, és nem megy át az úton kivilágított jármű közeledésekor.
fotó: Rombai Péter
Éjszakai vadbalesetek gyakrabban vannak, mivel kevésbé jók a látásviszonyok. Hiába vannak vadveszélyt jelző táblák kitéve, a sofőrök gyakran nem készülnek fel a váratlanul megjelenő vadakra. Ezek a prizmák az autók fényeit vetítik ki oldalra egy kék vibráló fénnyel, ez a fény riasztja el a vadakat. Sok helyen azonban kerítést alkalmaznak, azonban ezek drágábbak és korlátozzák a vadak mozgását is.

- tudtuk meg dr. Sándor Gyulától, a TAEG Zrt. vezérigazgatójától.

fotó: Rombai Péter
fotó: Rombai Péter

Az első felmerült helyszín a Sopron-Harka összekötő út volt, amely a TAEG Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt. és a Soproni Fertőtáj Vadásztársaság vadászterületének határútja – mondta el a sajtótájékoztatón a Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt. vezérigazgatója. Dr. Sándor Gyula kiemelte, hogy a mintaprojekt ötletét felkarolta a Sopron Tájegységi Vadászszövetség, amely vállalta a felmerült költségek 50%-át, a TAEG Zrt. pedig a maradék 50%-ot. Itt 110 db prizma garantálja a nagyobb biztonságot.

A szövetség a mintaprojekt kiterjesztését kezdeményezte, így a 84-es főút Sopron - Klingenbach határátkelő közötti út egy szakaszára, valamint a Sopronkőhida-St. Margarethen útszakaszra a Hubertusz Vadásztársasággal és a Soproni Fertőtáj Vadásztársasággal együttműködve 80 db prizma, a 85-ös főút fertőhomoki leágazó és a fertőszentmiklósi leágazó közötti útszakaszra az Ikva-völgye Vadásztársasággal és a Hegykői Sólyom Vadász és Természetvédő Egyesülettel együttműködve további 140 db prizmát helyeztek el – erről már Ábrahám István, Sopron Tájegységi Vadászszövetség elnöke beszélt. A prizmák beszerzési költségének 50%-át minden esetben a szövetség állta – emelte ki.

A Soproni Rendőrkapitányság részéről jelen volt dr. Herczeg Zoltán vezető és Kovács József közlekedésrendészeti osztályvezető-helyettes. A közúti balesetek közel 10 százaléka vadelütés, ennek csökkentése a cél - jelentette ki dr. Herczeg Zoltán. Kiemelte, hogy most az érintett útszakaszok monitorozása zajlik és az már most látszik, hogy eddig egyetlen vadhoz köthető baleset sem történt a prizmák felszerelést követő egy hónapban.

A prizmák felszerelését a Magyar Közút Nonprofit Zrt. fertőszentmiklósi mérnöksége térítésmentesen végezte.

 

Kattintson egy képre a galériánk megtekintéséhez!

Legnépszerűbb cikkek