| 2025. február. 20. | 1 perc olvasás

3200 fészekkel várja a gólyákat az E.ON

Több mint 250 oszlop madárbarát átalakítását tervezte be a cég erre az évre, a munkák egy része a gólyák érkezéséig megvalósul. Az oszlopokra madárbarát burkolatok, hosszú szigetelők, madárkiülők kerülnek fel a madarak biztonsága céljából. A gólyák költését az oszlopokra telepített új fészektartókkal segíti az energiacég, ebből idén több mint 100 darabot telepítenek. A viharban megsérült fészkeket újjáépítik, a leborulásveszélyes, akár 100 kg-ot nyomó madárlakok súlyán pedig a természetvédelmi szakemberek könnyítenek. Idén már legalább 3200 fészkelőhely várja a gólyapárokat az E.ON dunántúli és Pest vármegyei áramhálózatán.

A legidősebb fészkelő gólya az országban a rábapatonai tojó, akit 2003-ban Győrben gyűrűztek. Fotó: E.ON

Győr-Moson-Sopron vármegyében 2024-ben 9 új gólyafészket létesített az E.ON, idén további 12-t helyez ki. Érdekesség, hogy itt költött a legidősebb Magyarországon fészkelő gólya, egy rábapatonai tojó, melyet 2003-ban Győrben, Gyirmóton gyűrűztek fiókaként. 

2024-ben 548 fiókát gyűrűztek az E.ON segítségével a Dunántúlon: Fejér és Veszprém vármegyében összesen 225, Győr-Moson-Sopronban 179, Komárom-Esztergomban 54, Zala és Vas vármegyében összesen 90 fióka gyűrűzését támogatta a cég.

Fotó: E.ON

A nagyvárosok környéki szemétlerakókat előszeretettel látogatják a gólyák táplálék reményében. Biztonságukért 2023-ban a kaposvári és a bagolai, tavaly a legnagyobb gólyapopulációval rendelkező pusztazámori lerakónál tette föld alá a vezetékeit az E.ON. Idén többek között a paksi, a szombathelyi és a körmendi szeméttelep környékén végez a cég átalakításokat, valamint új fészkeket is kihelyez.

Rekordszámú fiókát nevelt fel tavaly a 2024-es év madara, a kerecsensólyom: 530 sólyomfióka repült ki országszerte. A sólymok, vércsék nem építenek saját fészket, más madarakét foglalják el, ezért az E.ON idén is újabb mesterséges költőládákkal segíti szaporodásukat. Nagyfeszültségű oszlopain már százhúsz helyen várja biztonságos műfészek a madarakat.

Fotó: E.ON

Az E.ON az őszi-téli hónapokban avatkozik be a hátrahagyott fészkek környékén: ilyenkor zajlik a legtöbb fészeképítés, -javítás és madárbarát hálózati átalakítás is. A fészekkihelyezéseket mindig előzetes egyeztetések nyomán, a nemzeti parkok madárvédelmi szakembereinek javaslatai alapján végzi a vállalat.

Az E.ON Hungária Csoport idei madárvédelmi fejlesztései több száz millió forintos költséggel járnak, melyet teljes egészében az energiacég finanszíroz.

Fotó: E.ON

 

Legnépszerűbb cikkek