A fertőszentmiklósi MEIDL repülőtéren gyűltek össze szombaton az amatőr rádiózás szerelmesei. A rádióamatőrök körében népszerű rádióamatőr találkozót 1990 óta szervezi meg a soproni egyesület. - A harmincadik találkozó 2020-ban lett volna aktuális, azonban a járványhelyzet nem tette lehetővé a megszervezését, így ma, két évvel később ünnepeljük a jubileumi, harmincadik találkozót. Az ország minden tájáról érkeztek hozzánk rádióamatőrök, hogy megosszák egymással tapasztalataikat, elcseréljék a már nem használt eszközeiket. A résztvevők délelőtt egy előadást tekinthettek meg az amatőr rádiózási technológiáról, ezt követően pedig a 2021-es Civitas Fidelissima rádióforgalmi versenynek a díjátadása következett – mondta el Fodor Sándor, a Soproni Rádióamatőr Sportegyesület elnöke.
A rádióamatőr tevékenység igen sokrétű. Vannak, akik a rádióforgalmazás részét szeretik, vannak, akik a sport részét és vannak, akik a technikai háttere iránt érdeklődnek.
- Készülékeinkkel azon dolgozunk, hogy minél nagyobb távolságokat hidaljunk át rádióhullámok segítségével. Ma délelőtt például Csíkszeredával tudtuk felvenni a kapcsolatot. Ez csak egy ága az amatőr rádiózásnak. Ezen kívül van gyorstávírász ága, ahol a technika, a koncentráció és az emberi gyorsaság számít, valamint a pontosság. A harmadik szakág a rádiós tájfutás, amit úgy kell elképzelni, hogy tájfutók rádióvevőt kapnak a kezükbe és az adott területen elhelyezett adóberendezéseket kell megtalálniuk. Ezeket a sportágakat lehet versenyszerűen is űzni – részletezte Bognár László, a soproni Rádióamatőr Sportegyesület tagja.
Rádióamatőr úgy lehet valaki, hogy megkeres egy klubot, ahol a klubtagok technikai felkészítésben és egyebekben segítséget tudnak nyújtani, hogy az érdeklődő sikeresen le tudja tenni a rádióamatőr vizsgát. A vizsga birtokában egy hívójele lesz, amelynek segítségével az éterben forgalmazhat, az engedélye szerinti teljesítménnyel és frekvenciákon.