- Ilyenkor a leggyakoribb veszélyforrás a sokszor láthatatlan párolgás okozta folyadékveszteség – emelte ki Dr. Kárpáti György háziorvos. - Nagyon fontos, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasszunk. Ilyen hőmérsékleti viszonyok közepette egy felnőtt férfi esetében ez naponta legalább 2,5 liter folyadékot jelent. Ez lehetőség szerint ásványvíz, esetleg valamilyen üdítőital legyen, de semmiképpen sem alkoholos ital – fejtette ki.
A háziorvos felhívta a figyelmet: a csábító nyári napsugarakat csak mértékkel, bizonyos szabályok betartása mellett szabad élvezni. - Az UV-B sugárzás rendkívül erős – hívta fel a figyelmet a háziorvos. - Ezért fontos, hogy 11 és 15 óra között ne feküdjünk ki a napra, vízparton, a standon se. Ha ezt megtesszük, mindenképpen viseljünk széles karimájú, árnyékot adó fejfedőt, például szalmakalapot és használjunk megfelelő faktorú fényvédő krémet – fűzte hozzá.
A hőhullám idején különlegesen veszélyes helynek számít a napos területen parkoló autó, melynek az utastere mérésünk alapján 24,5 Celsius-fokról mintegy 15 perc alatt 40,4 Celsius-fokra emelkedett. Ezért nyáron autóban életveszélyes gyermeket hagyni – ez ugyanúgy vonatkozik a kedvencekre. A kutyákat rendkívül megviseli a hőség. - Mindenképpen cserélni kell a vizüket és legyen árnyékuk, ahová el tudnak bújni – tudtuk meg Tölli-Molnár Beátától, a Nektek Ugatunk Állatvédő Egyesület elnöke. - Csak kora reggel, vagy este sétáltassuk meg a kedvencünket és ne a betonon, mert az megégeti a talpukat – emelte ki az állatvédő, aki hozzáfűzte: egy idősebb kutyákat különösen megviselik a hőhullámok.
Ha a tűző napon, rövid láncon vergődő kutyát, vagy autóban hagyott kisállatot látunk, először próbáljuk meg szólni a gazdának – ha ez nem vezet eredményre, akkor értesítsük az állatvédőket.