Miért lehetett Sopron a Kékfrankos Fővárosa? Hol tart ma a soproni bor? Ezekre a kérdésekre is választ kaphattak azok a szakemberek, akik részt vettek a Soproni Borlovagok és Borbarátok Egyesület által szervezett konferencián pénteken a Rejpál házban.
Az egyesület elnöke Dr. Sztancs György portálunk érdeklődésére elmondta: a szervezet célja, hogy hátteret adjon a Soproni Borvidék hazai és nemzetközi elismertetéséhez, a szőlészet és a borászat marketingjéhez. 2018 a Kékfrankos Éve, Sopron pedig a Kékfrankos Fővárosa közel 1000 hektáros ültetvényével. Ezért fontos, hogy a fajtával kapcsolatos aktuális kérdésekről, az előrelépési lehetőségekről szó essen a szakmán belül.
A konferencia fővédnöke a Soproni Önkormányzat volt, melynek részéről Dr. Fodor Tamás polgármester mondott köszöntőt. Dr. Fodor Tamás kiemelte: Sopron története és a bor évszázadok óta elválaszthatatlan. A Kékfrankos olyan márka, ami a város jó hírét viszi szerte a világba, de ma már a jó bornak is kell cégér. A fogyasztói szokások megváltoztak, melyre reagálnia kell a szakmának is azért, hogy a soproni Kékfrankos megőrizhesse és erősíthesse rangját. A borkultúrához hozzátartozik, hogy a szakemberek megvitatják a fejlődéshez vezető utat és elmondják meglátásaikat, melyre remek lehetőséget ad ez a konferencia is.
A konferencián elhangzott előadások:
-Heimann Zoltán közgazdász-borász, szekszárdi borosgazda - "Sikeresnek lenni vagy lemaradni-stagnálni nem lehet."
- Magyar Dezső, borász (Sop-Vin Kft.) - "Miért lehetett Sopron a Kékfrankos Fővárosa?"
- Jandl Kálmán, borász (Jandl Borászat)- "Hol tart ma a soproni bor?"
- Molnár Tibor, borász (Vincellér Borház) - "A Kékfrankos fajtában rejlő lehetőségek ifjú borász szemmel.
A konferencia moderátora, Lukács Szabolcs, magyar bajnok sommelier volt
Az előadások mellett a vendégek bórkóstolón is részt vehettek, mely közben további szakmai eszmecserére is lehetőség volt.