A „Nemzetközi Útátjáró Biztonsági Nap” elsődleges célja, hogy rámutasson a felelős, figyelmes és udvarias közlekedés fontosságára. A szervezők szerint a sokszor emberéleteket követelő tragédiák nagyobb odafigyeléssel, a közlekedési szabályok következetes betartásával elkerülhetők lennének.
A vasúti átjárókban a balesetek több tíz évre visszamenőleg szinte kizárólag a közúti járművezetők, gyalogosok, kerékpárosok figyelmetlenségéből következnek be, a vasúti járművekben komoly kárt, az utasainknak pedig komoly késés és ezzel türelmetlenséget okozva. A súlyos következménnyel járó tömegszerencsétlenségek elkerülése érdekében kiemelt figyelmet kell fordítani a vasúti átjárókban áthaladó autóbuszokra, a buszvezetők szabályszerű járművezetésére is.
Szintén fontos felhívni a közlekedők figyelmét arra, hogy Ausztriában és Magyarországon eltérnek a vasúti átjárók szabályai. Szomorú tapasztalat, hogy a külföldi – elsősorban az ausztriai – gépjárművezetők az átlagosnál többször okoznak balesetet a magyarországi vasúti átjárókban.
A kampány keretében június 7-én, csütörtökön, két nagyvárosban összesen három forgalmas vasúti átjáróhoz települtek ki a vasúttársaság és a rendőrség munkatársai. A helyszín kiválasztásakor elsődlegesen a nagy gépjármű, gyalogos és kerékpáros forgalmú vasúti átjárókon volt a hangsúly. A rendőrök a közúton közlekedőket ellenőrizték, a GYSEV közlekedésbiztonsági szakemberei szórólapokkal és szóbeli tájékoztatással hívják fel az átkelők figyelmét a kockázatokra.
Az akció keretein belül a vasúti szakértők vizsgálták a vasúti átjárók állapotát, a vágányok melletti területeket, a közúti útburkolat minőségét és a felfestéseket, a fénysorompó-jelzők, optikák épségét, jól láthatóságát, szennyezettségét. Emellett megfigyelik az áthaladó vonatokon az előírt jelzéseket és a vasúti kocsik ajtóinak zárt állapotát is.
A rendezvény egyik különlegessége volt, hogy a soproni Kossuth utcai vasúti átjáróban kb. 10 percre a vasúti szakemberek kikapcsolták a fénysorompó jelzéseit, így a sötét jelzés mellett a közlekedési szabályok betartása és betartatása volt a cél. Természetesen ebben az időszakban vonatközlekedés nem volt, azonban ezzel kiemelt cél volt, hogy a közúton közlekedők a vasúti átjáró hibája esetén a gyakorlatban mennyire képesek alkalmazni a KRESZ előírásait.
A GYSEV Zrt. a korábbi közlekedésbiztonsági projektben létrehozott http://www.gysev-fenysorompo.hu/ internetes elérhetőségen bővebb információkat találhatnak az ausztriai és magyarországi vasúti átjárót érintő eltérő jelzések és szabályok vonatkozásában.
A Nemzetközi Útátjáró Biztonsági Napról bővebb tájékoztatást az www.ilcad.org internetes portálon olvashatnak.